پروژه ایزو 9001 در شرکت

مدیران شرکت، تردید زیادی در ارتباط با پروژه ایزو 9001 دارند و ما لازم دانستیم اطلاعاتی مختصر به زبان عامیانه در خصوص چگونگی اخذ این استاندارد، ارائه کنیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.
هدف از اجرای پروژه ایزو 9001، استقرار تمامی بندهای مربوط به این استاندارد و هم چنین دریافت گواهینامه است. جالب است بدانید در کشور ایران حدود 80 درصد شرکت های تولیدی این استاندارد را اخذ کرده اند در حالی که این عدد برای شرکت های خدماتی 40 درصد است.
در این متن در خصوص تمامی بندهای این استاندارد و هم چنین، مراحل اخذ آن به صورت ساده توضیحاتی ارائه می کنیم.

استاندارد ایزو 9001 ویرایش 2015

در سال 2015، ویرایش جدیدی از ایزو 9001 به وجود آمد. با توجه به کاربردی بودن مباحث مدیریت استراتژیک و مدیریت دانش، این بندها به استاندارد اضافه گردید و بندهای استاندارد از رویکرد فرآیندی به محصولی تبدیل شد، یعنی تمامی مستندات این استاندارد هدفی جزء بالا بردن کیفیت محصولات و خدمات شرکت ندارند.
اما الزامات این استاندارد که در 7 بند طراحی شده اند که شامل:

  • کنترل مدارک و مستندات سازمان
  • دسترسی سریع به اطلاعات شرکت
  • اقدام اصلاحی و پیشگیرانه
  • هزینه یابی کیفیت
  • مشتری مداری
  • برنامه ریزی استراتژیک
  • مدیریت دانش

بند جدیدی نیز در سال های اخیر به پروژه ایزو 9001 به نام تحقیق و توسعه اضافه شده که مخصوص شرکت های تولیدی است.

پروژه ایزو 9001

چگونگی اخذ پروژه ایزو 9001

قرار داد بستن با یک شرکت مشاوره ایزو و هم چنین ثبت کارهایی که مشاور و پیمانکار در طول پروژه که باید با همدیگر انجام دهند در قرار داد الزامی است. تعیین تاریخ مشاوره و ممیزی در ابتدای پروژه الزامی است و هدف از این کار به تعویق نیفتادن مدت پیاده سازی است. هم چنین پرداخت مبلغی از سوی کارفرما در ابتدای پروژه که حدود 30 الی 40 درصد از کل هزینه پروژه است.
تعیین نماینده مدیریت از سوی شرکت متقاضی که بایستی تمامی اطلاعات و آموزش های کارشناس مشاور را به تمامی اعضای سازمان ارائه کند. هم چنین تکمیل کردن فرم های مربوط به قوانین این استاندارد در طول اجرای استاندارد که در زمان ممیزی بدان نیاز داریم.
ممیزی این استاندارد در دو نوبت داخلی و خارجی ارائه می شود، ممیزی داخلی بر عهده پیمانکار و ممیزی خارجی بر عهده شرکت سومی است که معمولا باید از سوی کارفرما ارائه گردد.

هزینه مشاوره و پیاده سازی این استاندارد، 3 میلیون تومان است و هم چنین صدور گواهینامه بین المللی بستگی به مرجع cb دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های دیگر با شماره های زیر تماس بگیرید.

[toggle title=”راه های ارتباطی” state=”open”]- شماره موبایل: 09902702205 – شماره ثابت: 08733230268 – آدرس ایمیل: iso.qal60@yahoo.com[/toggle]

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.